Positief over bevallen: voorbereiding is alles
Als je begrijpt wat er in je lichaam gebeurt tijdens de bevalling, weet je ook beter hoe je je lichaam het beste kunt ondersteunen. Zo maak je het makkelijker om op jezelf te vertrouwen. Hieronder tippen we een aantal boeken die je helpen met de voorbereiding.
Ook een geboorteplan kan bijdragen aan een goede bevalervaring. Hierin geef je aan wat jouw voorkeuren en wensen zijn. Goed om te weten is dat het geboorteplan juist een hulpmiddel is om er in allerlei omstandigheden een ervaring van te maken waar je tevreden over bent, want een bevalling verloopt natuurlijk nooit precies zoals je in gedachten had.
Voorbereiden op de bevalling: waar moet je allemaal aan denken?
Boeken
Groots
Psycholoog Marly van Leijsen coacht al jaren vrouwen tijdens hun zwangerschap. In het boek GROOTS helpt ze je om vanuit zekerheid en kracht de geboorte tegemoet te gaan, keuzes te maken die bij jou passen en de balans te vinden tussen regie en overgave.
Ik ga relaxed bevallen
Ouders van Nu-expert Georgina Kwakye is behalve zwangerschapscoach ook auteur van het boek Ik ga relaxed bevallen. Als zwangerschapscoach heeft Georgina jaren de cursus Relaxed Bevallen aan zwangere vrouwen en hun partners gegeven, met behulp van hypnobirthing en mindfulnesstechnieken. In het boek komen deze technieken aan bod, om zo vrouwen te helpen ontspannen te bevallen en minder pijn en angst te ervaren.
Alle artikelen van Georgina Kwakye lezen?
Mama'en
Ondernemer Nina Pierson kun je kennen van haar platform Bedrock, haar podcast of 'gewoon' van Instagram. Hier spreekt ze zich uit over het moederschap. In het boek (en de gelijknamige podcast) Mama'en staat de vrouw die moeder wordt op nummer één. Ze helpt je om je sterk te voelen en op jezelf te vertrouwen en gidst je door je zwangerschap, de bevalling en de kraamtijd.
Positief over bevallen
Milli Hill, Britse auteur en oprichter van het wereldwijde netwerk The Positive Birth Movement schreef het boek Positief over bevallen. Milli Hill laat zien hoe je jouw optimale bevalling kunt krijgen, of je nu van plan bent je baby thuis, in het ziekenhuis, in een geboortecentrum of via een geplande keizersnede ter wereld te brengen. Tip: Als aanvulling op het boek maakte Hill een kaartenset, die je helpt bij het maken van al je bevallingskeuzes.
Mijn lichaam. Mijn baby. Mijn keuzes
Na Positief over bevallen verscheen er nog een boek van Milli Hill: Mijn lichaam. Mijn baby. Mijn keuzes. Dit boek heeft een meer feministische inslag. Zo beschrijft ze de machtsverhoudingen in de geboortezorg en hoe vrouwen – soms heel subtiel – tot keuzes worden gedwongen, met een mogelijk bevallingstrauma tot gevolg. Ze helpt je om je stem te vinden en je uit te spreken in de bevalkamer.
Lees meer over Milli Hill: Zo doe je dat, bevallen met ballen
Affirmaties
Het klinkt misschien wat zweverig, maar eigenlijk is een affirmatie niets anders dan jezelf bemoedigende woorden toespreken. Net als een schrift waarin je dagelijks opschrijft waar je dankbaar voor bent, kunnen affirmaties helpen om positiever te denken. Je kunt zelf een aantal zinnen opschrijven die jou aanspreken ('mijn lichaam weet precies wat het moet doen' of 'elke wee brengt me dichter bij mijn baby'), maar als je dit lastig vindt zijn er ook complete sets te koop.
Zalig zwanger-affirmatiekaarten
Het Zalig Zwanger kaartendeck bestaat uit 55 zwangerschaps- en geboorte-affirmatiekaarten. Ze zijn dubbelzijdig: op de voorkant vind je een affirmatie en illustratie en als je de kaart omdraait lees je een liefdevolle boodschap. Maak er een dagelijks momentje van of pak er juist een als je wat positiviteit kunt gebruiken. Ook leuk als cadeau! €41,95 via bol
Dalalou geboorte-affirmatiekaarten
Wil je eerst eens kijken of het werken met affirmaties iets voor je is? Dan is deze kleinere (en budgetvriendelijke) kaartenset van Dalalou (set van 10) een tip. Op elke kaart staat een aquareltekening met een geboorte- of zwangerschapsaffirmatie. De achterzijde is onbeschreven, dus ze zijn later ook nog te versturen als ansichtkaart. Lekker multifunctioneel! €15,95 via bol
Cursussen
Ook een cursus kan je helpen om zelfverzekerd en positief je bevalling in te gaan. Zo is er steeds meer aanbod van de populaire cursus hypnobirthing, waarin je je met zelfhypnose voorbereid op de bevalling. Bij hypnose denk je misschien aan iets magisch of paranormaals, maar daar heeft de cursus niks mee te maken.
Zelfhypnose is een manier van ontspannen, die je ook wel herkent uit je dagelijks leven. Zo kun je ook in hypnose zijn wanneer je volledig opgaat in een mooi boek of de wereld om je heen vergeet tijdens het sporten. Je bent ontspannen, maar wel wakker en gefocust op één ding. En laat dat nou precies zijn wat je kunt gebruiken tijdens de bevalling. Lees meer over hypnobirthing of bekijk ons volledige overzicht aan zwangerschapscursussen.
Muziek tijdens de bevalling
Volgens gynaecoloog Jacques Moritz heeft muziek een sterke invloed op het limbisch systeem van ons zenuwstelstel, dat onze herinneringen, emoties en gevoelens van angst en pijn reguleert. Muziek kan tijdens de bevalling daarom een bron van van geruststelling en kracht zijn. Ook kan een fijne playlist vrouwen afleiden van alle geluiden en rumoer uit het ziekenhuis. Moritz stelde daarom zelf 'perfecte playlist voor tijdens de bevalling' samen, die je hier vindt.
Niet helemaal jouw smaak? Ook Sanny Verhoeven (bekend van het feelgood platform 'Sanny zoekt geluk') maakte een playlist, die je kunt beluisteren via Spotify.