Jeroen Hess (31) en Sterre van der Well (29) leven zelfvoorzienend met Salomon (9), Dalore (4), Pippa (3) en de tweeling Faber en Midas (6 maanden) midden in de Franse natuur.
Jeroen: 'Drie jaar geleden woonden we nog met onze drie kinderen in een appartement van 60 vierkante meter in het centrum van Rotterdam. Alles was met de bakfiets bereikbaar. Nu wonen we midden in de Franse natuur, eten we zelfvoorzienend van ons voedselbos en onze moestuin en is de dichtstbijzijnde supermarkt alleen met de auto bereikbaar.
Fijn om thuis te zijn
Het idee om het roer om te gooien ontstond in de COVID-periode. We leefden steeds meer met het gevoel van hot naar her te rennen.' Sterre: 'Als Jeroen werkte, was ik met de kinderen en andersom. Door de lockdowns merkten we hoe fijn het is om met het gezin thuis te zijn. We dachten: er moet toch een manier zijn om meer tijd met elkaar door te brengen en zelf financieel rond te komen?
Via kennissen zijn we in de streek Auvergne beland. Pippa, toen onze jongste, was pas zes dagen oud toen we voor de eerste keer naar Frankrijk reden voor een bezichtiging. Heel spannend, maar we vertrouwden op het universum.
Lees ook: Klimaatverandering is schending van kinderrechten, zegt VN, dus we kunnen er zeker wat tegen doen
Buurman woont op halve dag fietsen
Jeroen: 'We wonen op een landgoed van 2 hectare, in een huis van 300 vierkante meter. Onze moestuin alleen al is drie keer zo groot als ons vorige huis. Onze dieren drinken uit de vijver en de beek. Een paradijs in the middle of nowhere. We hebben onze stadsfietsen meegenomen, maar die staan te verstoffen. Om onze dichtstbijzijnde buurman te bereiken, zouden we een halve dag onderweg zijn.
Sterre: 'Als ik Nederlandse vriendinnen spreek, merk ik dat er toch 900 kilometer tussen ons zit. Even samen een bakkie doen zit er niet meer in en dat vind ik soms best jammer. Wat ons wel blij maakt, zijn de mensen die ons op Instagram volgen en soms als verrassing ineens voor de deur staan. Vaak zijn dat mensen die ook genieten van de natuur.'
Lees ook: De hele dag buiten: waarom steeds meer ouders kiezen voor kinderopvang in de natuur
Een heel speelbos voor jezelf
Sterre: 'Dalore en Pippa waren nog heel jong, maar voor Salomon was de verhuizing een grotere omslag. Toen we Rotterdam verlieten, waren Minecraft en Pokémon favoriet. Nu heeft hij soms wat motivatie nodig om lekker naar buiten te gaan. Maar als hij zuchtend en puffend zijn werkplaats ingaat, krijgen we hem daar vervolgens niet meer weg.'
Jeroen: 'Het enige wat Salomon echt mist, is het schoolpleintje met zijn speelmaatjes. Gelukkig bouwt hij hier nieuwe herinneringen op. Hij heeft een volledig speelbos voor zichzelf.' Sterre: 'Faber en Midas zijn geboren in mei. Nu zijn we met zijn zevenen. We ontbijten altijd samen en nemen dan met elkaar de dagplanning door.'
Jeroen: 'We nemen de kinderen mee in alles wat wij doen en gaan in op hun interesses. Dat is een manier van leven. Wij geven hen de ruimte zelf dingen te ontdekken, waardoor zij vanzelf vragen gaan stellen en zo van alles leren. Hoe lang leeft een bij? Hoe legt een kip een ei? Hoe groeien planten?' Sterre: 'Wat ik nu al in Frankrijk geleerd heb over de natuur, de dieren en de moestuin vind ik interessanter dan wat ik in al die jaren op school heb geleerd.'