Voor oudersColumns & rubrieken

Spitsuur met columnist Lucas: 'Ik strijk alles, zelfs de kleding van de kinderen'

Spitsuur Lucas Eigen beeld
Eigen beeld
Leestijd 7 minuten
Lees verder onder de advertentie

Lucas (39) en Shody (39) hebben samen twee kinderen: Koosje (6) en Fiep (3). Lucas is columnist voor Ouders van Nu en werkt als presentator voor het NOS Jeugdjournaal en Shody is fotograaf.

Lucas: 'We zitten goed op één lijn als het gaat om de opvoeding. Wat voor ons belangrijk is, is dat de kinderen op tijd naar bed gaan en goed eten. Dat klinkt misschien vanzelfsprekend, maar het is voor ons een prioriteit. We kennen mensen die hun kinderen soms pas om 21.00 of 22.00 's avonds naar bed sturen, en dat begrijpen we niet. Dat zou voor onze kinderen niet goed zijn.

Ook vinden we het belangrijk dat ze beleefd zijn. We hebben vaak kinderen over de vloer die bijvoorbeeld zeggen: 'Ik heb dorst' of 'Ik heb honger'. We proberen ze altijd te leren hoe je dat op een nette manier vraagt, bijvoorbeeld 'Mag ik wat drinken?' of 'Mag ik iets eten?'. Natuurlijk zijn kinderen niet altijd even lief of aardig, maar als ze de intentie hebben goed gedrag te vertonen, waarderen we dat enorm.

Lees verder onder de advertentie

Andere kledingsmaak

Het enige waar we soms in verschillen, is kleding. Mijn oudste dochter heeft soms een bijzondere smaak qua kleding, en daar heb ik af en toe mijn bedenkingen bij. Dan kijk ik naar haar outfit en denk ik: hoe komt ze erbij? Ik vind het lastig om dat los te laten, terwijl mijn vrouw daar veel relaxter in is.

Ik probeer dan altijd een beetje te sturen, bijvoorbeeld door te zeggen: 'Misschien is deze broek wel leuk bij dit shirt'. Soms leidt dat tot een discussie, want ik vraag me af: is dit nu een outfit voor school, of iets anders? Maar uiteindelijk is het haar keuze.

Lees ook: 7x redenen om je kind zijn eigen kleding te laten kiezen

Lees verder onder de advertentie

Ochtendroutine met een dansfeestje

Onze ochtendroutine is chaos. We proberen altijd op tijd te zijn, maar dat lukt nooit. We raken altijd ergens door afgeleid. Ik begin bijvoorbeeld spontaan te dansen in de woonkamer, mijn dochters doen mee, en voor we het weten houden we een dansfeestje. Dan denk ik: oh ja, dit was niet handig, we moeten op tijd bij school zijn. Vervolgens slaat de stress toe.

We hebben buren die met hun kinderen langslopen, en die zijn voor ons een soort wekker: 'Oh nee, we zijn te laat!' Dat is elke ochtend hetzelfde. De meiden vinden het ook fantastisch om mee te helpen met het ontbijt. Elke ochtend maken we een smoothie, dat willen ze graag. Ze gooien het fruit in de blender, mixen alles en dat is het. Heel simpel, maar voor hen het hoogtepunt van de ochtend.

Strijken en koken

Ik kook thuis, want mijn vrouw kan absoluut niet koken, dat vindt ze zelf ook. Ik weet niet hoe ze het voor elkaar krijgt, maar het is of heel vies, of ze laat dingen aanbranden. Soep aan laten branden, ik snap nog steeds niet hoe ze dat voor elkaar kreeg. Ik vind het leuk om te koken, zowel koken als bakken. Taarten en koekjes bakken, daar geniet ik van.

Lees verder onder de advertentie

Daarnaast strijk ik alles, zelfs de kleren van de kinderen. Mensen vinden dat vaak bijzonder, maar dat hoort er voor mij gewoon bij. Wat ik irritant vind, is dat je in interviews nog steeds leest dat de vrouw de huishoudelijke taken 'moet' doen. Ik snap niet dat dat in sommige gezinnen nog steeds de norm is, alsof het een vaststaand gegeven is.

Lees ook: Column Lucas: 'Dat mijn dochters een vagina hebben, betekent niet dat zij alle verzorgende taken op zich moeten nemen'

Skateboarden en apenkooien

Mijn oudste dochter skateboardt op zondagochtend en dat vind ik geweldig. Het is stiekem een droom van mij om dat ook te kunnen, maar dat gaat helaas niet gebeuren. Motorisch ben ik een ramp, dus mijn vrouw heeft het me verboden.

Lees verder onder de advertentie

Zelfs mijn oudste zegt: 'Pap, doe dit nou niet, je weet dat je iets gaat breken'. Maar ik vind het fantastisch om te zien hoe zij van de halfpipe afglijdt. Mijn jongste dochter zit op apenkooien. Ze gaat er helemaal in op en dat is super leuk om te zien.

Aanpoten op dinsdag en donderdag

We eten vaak rond 17.30 uur en ik probeer een gezonde maaltijd te maken, zodat ze genoeg groenten binnenkrijgen. Daarna mogen ze twee korte filmpjes kijken. Vervolgens gaan we naar boven om voor te lezen, dat is een vast ritueel. Ze mogen daarna nog even zelf lezen in bed, en om 19.00 uur is het bedtijd.

Op dinsdag en donderdag moet ik vaak presenteren, en dat is om 19.00 uur, dus mijn vrouw doet dan het avondritueel. Ik zorg ervoor dat alles van tevoren zoveel mogelijk al geregeld is, zoals pyjama's klaarleggen en het eten voorbereiden.

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: Spitsuur: 'Doordeweeks slapen de kinderen iedere avond om 18.00 uur'

Uitstapjes in het weekend

Het lastige aan mijn werk is dat het Jeugdjournaal 365 dagen per jaar doorgaat. Dat betekent dat ik ook in de weekenden werk, met kerst en met oud en nieuw. Daar moeten we als gezin rekening mee houden als we dingen willen plannen. Ik vind het leuk om dingen te ondernemen. Ik ben zelf opgegroeid in een gezin waarin we in het weekend altijd uitstapjes maakten.

Mijn vrouw moest daar in het begin aan wennen. Ze remt me soms af en zegt: 'Je hoeft niet altijd ergens heen, je kunt ook gewoon thuis ontspannen met de kinderen'. Maar ik heb de neiging om iets te willen doen. Dat is leuk, maar soms ook veel. Ik merk dat het goed is om af en toe even niets te doen, zeker voor de kinderen, na een drukke week.

Lees verder onder de advertentie

Niet de snelste

In het weekend is het altijd dezelfde chaos als door de week. Dan denk ik: we hebben nu de tijd, want het is weekend. Maar uiteindelijk besef ik dat het skateboarden om 10.00 uur op zondagochtend is. En dan schrik ik: oh, is het nu alweer?!

Op dat moment ben ik bijvoorbeeld koekjes aan het maken en ineens realiseer ik me dat het al 09.45 uur is. Maar dan moet ook nog de bescherming om, de helm op, alles. Dus ik ben zelf ook niet zo snel. Soms heb ik het idee dat ik beter in een tropisch land had gepast dan hier in Nederland.

Lees ook: 55 leuke dingen om te doen tijdens de vakantie met kinderen

Lees verder onder de advertentie

Tijd voor elkaar maken

We proberen tijd voor elkaar te maken. Afgelopen vrijdag zijn we bijvoorbeeld samen uit eten geweest. Het blijft wel lastig, zoals je vaak hoort bij gezinnen met kinderen: tijd voor elkaar vinden is een uitdaging. Gelukkig hebben we dezelfde 'wansmaak' als het om televisie gaat. Dat is fijn, want zo kunnen we samen genieten van dezelfde programma's.

Deze winter hebben we bijvoorbeeld met veel plezier Winter vol liefde gekeken. Dat voelt echt als een momentje van ontspanning samen. Daarnaast proberen we af en toe uit eten te gaan, maar dat is niet altijd makkelijk. We moeten een oppas regelen, en veel oppassen kunnen op vrijdag- en zaterdagavond niet, omdat zij ook een sociaal leven hebben. Het is soms even zoeken.

Niet ruziemaken waar de kinderen bij zijn

Een waardevolle tip voor gezinnen die ik zelf ooit kreeg, was om geen ruzie te maken waar de kinderen bij zijn. In het begin deden we dat weleens, vooral bij onze oudste dochter. Slaapgebrek maakte ons sneller geïrriteerd met elkaar. We merkten al snel dat dit niet goed is voor het kind. We ontdekten ook dat, wanneer we het even parkeerden, de situatie vaak wel meeviel.

Lees verder onder de advertentie

Op dat moment lijkt iets belangrijk en intens, maar 's avonds was het vaak alweer vergeten. Mijn tip is dan ook: los ruzies of meningsverschillen 's avonds op en nooit waar de kinderen bij zijn. Het is soms lastig, maar het werkt echt.'