Naam: Sanne de Kramer (25)
Samen met: Bryan
Beroep: Model
Kinderen: River (1 jaar)
Instagram: sanne
Mom, You Got This - Rachel van Sas
'Mijn ouders waren 24 en 26 toen ze mij kregen en zijn nog altijd heel jong in hun doen en laten. Mede daarom heb ik zelf ook altijd jong moeder willen worden. Toch kreeg ik veel reacties toen ik op mijn 23e zwanger raakte. Ik zou moeten stappen en van het leven genieten op deze leeftijd. Maar niet iedereen realiseert zich dat mijn leven er altijd al anders uitzag dan dat van leeftijdsgenoten. Ik had al zes jaar een relatie en op mijn 17e woonde ik al in mijn eentje in Parijs.
Gelukkig had ik wel wat mensen om me heen met kinderen, maar in mijn vriendengroep was ik de eerste. Om me goed voor te bereiden op het moederschap ben ik dus echt de boeken ingegaan. Het leukste boek dat ik las was Mom, You Got This van Rachel van Sas. Het had een heel positieve insteek en er stonden zoveel goede tips in, ook over welke spullen handig zijn en hoe ik het opvoeden wilde aanpakken.'
/436441ccc2224405aad6738b49f635c6/image.jpg)
Zwangerschapsolie
'Mijn moeder was dus even oud als ik toen ze zwanger raakte en zij kreeg striae. Omdat striae genetisch bepaald is en je er meer kans op hebt op jongere leeftijd, had ik zo'n stress dat ik het ook zou krijgen. Hoe mooi ik het bij anderen ook kan vinden: op de set vinden ze dat niet. Dus uit zakelijk oogpunt wilde ik er alles aan doen om dit te voorkomen.
Daarom ben ik als een malle gaan smeren. Ik zette vier keer per dag een wekker om - waar ik op dat moment ook was - mijn heupen en buik in te smeren. Ik gebruikte drie verschillende crèmes over elkaar heen. Iedereen verklaarde me voor gek en zo kreeg ik al tijdens de zwangerschap de moedermaffia over me heen. 'Het is genetisch bepaald en crèmes doen er niets tegen!' Toch heb ik het volgehouden, heel mijn zwangerschap lang. En of ik het nu te danken heb aan die crèmes of niet: ik heb geen striae gekregen.
De producten die ik prettig vond, waren de vitamine C-olie van Jacob Hooy, de zwangerschapsolie van Weleda en de stretch marks lotion van Palmer's.'
Lees ook: Striae (striemen) tijdens de zwangerschap voorkomen, kan dat?
Elvie borstkolf
'Vanaf zes maanden zwangerschap heb ik niet meer kunnen werken, omdat mijn buik te groot was voor gewone shoots maar te klein voor zwangerschapsshoots. Daarom wilde ik na de bevalling heel snel mijn leven en werk weer oppakken. Ik vond het niet handig om op de set te moeten kolven, waardoor ik na vier maanden de borstvoeding ben gaan afbouwen. Achteraf heb ik daar spijt van: die babyfase gaat zo snel voorbij en nu mis ik het wel eens.
Maar tot die tijd is de borstkolf van Elvie echt een lifesaver geweest. Deze draadloze kolf stop je gewoon in je bh en je kunt door met waar je mee bezig was. Ik kolfde dus overal waar ik was: zelfs tijdens chique diners of de boodschappen.'
Elvie enkele borstkolf:
/1c2904791ec348e995c4b91fc6d45e35/image.jpg)
Cadeautips voor een 1-jarige
'Riv is in december 1 jaar geworden en dat moest gevierd worden. We nodigden iedereen uit die dicht bij ons staat, maar met aanhang erbij resulteerde dit in een kinderfeestje met zeventig man. Ik heb nog niet eens alle cadeaus een plek kunnen geven, haha.
Een van de succesnummers is de ballenbak die Riv kreeg, net als het Mijn Eerste 100 Woordjes boek van VTech. Riv begon vrij snel met zijn eerste woordjes dus dit cadeau kwam als geroepen. Maar het allerleukste vind ik dat veel mensen herinneringen cadeau gaven. Zo hebben mijn vader en bonusmoeder een kaartje geschreven waarop staat dat Riv elk jaar zelf mag kiezen waar ze heen gaan voor zijn verjaardag. Het kan niet gek genoeg, zelfs als hij naar het buitenland zou willen, is dat goed.'
Invulboeken
'Ik vind het heel belangrijk om alles vast te leggen, dit deed ik al vanaf de zwangerschap. Zelf had ik het zwangerschapsdagboek van Lifestyle2Love en van een vriendin kreeg ik het kraambezoekboek van hetzelfde merk. Dat is echt een tip. Alle kraamvisite kan een bladzijde invullen, met vragen als 'op wie lijk ik' en 'als ik later groot ben gaan we samen ...'. Dat is zo grappig om nu terug te lezen!
Ook mijn bevalling staat op papier. Mijn vriend keek laatst mee in mijn notities en zei: 'Ben jij nou gewoon een heel boek aan het schrijven?!' En dat was zo, ik heb geen detail weggelaten. Om het op een mooie manier te bewaren, heb ik het helemaal uitgeschreven en als boek laten drukken.'
Reisbuggy
'Voor mijn werk reis ik veel, maar ook als gezin zijn we vaak op pad. Mijn mastertip voor het reizen met kinderen: maak er een makkelijk kind van. Ik weet dat dit nogal simpel gezegd lijkt, maar wij hebben Riv vanaf twee weken na de geboorte overal mee naartoe genomen. Hierdoor raakte hij meteen gewend aan slaapjes op andere plekken en kreeg hij op de meest gekke locaties - waaronder de Eiffeltoren - de fles.
En verder zou ik willen zeggen: maak je niet zo druk om wat anderen vinden. Ook als je kind huilt in het vliegtuig: nou en?! Het is vervelend voor de mensen om je heen, maar nog vervelender voor jezelf als jij je er druk om maakt. En ze zijn het vast alweer vergeten als ze op hun bestemming aankomen.
Tot slot zou ik gezinnen die veel reizen een buggy aanraden die je kunt inklappen tot een klein pakketje. Let er ook op dat de buggy als handbagage mee het vliegtuig in kan, superhandig voor vakanties.'
Bekijk ook: 7 compacte buggy's voor in het vliegtuig
Slaaphulpje
'Riv had een periode waarin hij slechter sliep. Tijdens deze slaapregressie was de Moonboon onze redder in nood. Dit is een soort hangmat voor je baby, met een motortje dat zorgt voor zachte wiegbewegingen. Als Riv niet kon slapen, legde ik hem hierin. Dan zette ik de timer op ongeveer twintig minuten, zodat hij net in een diepe slaap was. Daarna legde ik hem over in bed en sliep hij heerlijk verder. Ook de hartslagknuffel van Flow Amsterdam hebben we veel gebruikt, vooral de whitenoise-functie vonden wij fijn.'
Meer lezen: Alles over slaapregressie bij je baby
Grootste miskoop
'Mijn allergrootste miskoop is de schildpadlamp van Zazu. Op TikTok zag ik overal dat dit een topding is als je kind slaapregressie heeft. Hij projecteert allerlei mooie figuurtjes op het plafond en heeft een rustgevend muziekje met vogels. Maar elke keer als ik die lamp aanzette, was het feest. Riv vond het véél te leuk. Dus ja: het geeft zeker sfeer, maar verwacht niet dat je kind ervan in slaap valt.
Dan even over die hydrofiele doeken. Mijn vriendinnen zeiden: je kunt er niet genoeg van hebben. Dat heb ik misschien iets te letterlijk genomen met mijn nesteldrang, dus ik had er uiteindelijk zestig in huis. Ik kwam erachter dat er toch wel een limiet aan zit, met een stuk of vijftien had ik ook goed gezeten. Mijn tip is: ga voor de XXL-variant, die kun je ook na de babytijd nog voor van alles gebruiken.'