Tineke (36) is getrouwd met Bert (40). Ze hebben samen vier kinderen: Bjorn (15), Esmee (13), Twan (9) en Mees (4). Ze wonen op een woonboerderij. Bert is kraanmachinist en heeft een eigen bedrijf met vier eigen kranen. Tineke heeft een eigen babymassagepraktijk en een babyspa aan huis.
'Bert zit vijf dagen in de week in het buitenland, voornamelijk in Duitsland. Hierdoor sta ik er doordeweeks alleen voor, omdat de afstand te lang is om elke dag op en neer te reizen. Hij vertrekt in de nacht van zondag op maandag, vaak rond 03.00 uur, en komt vrijdag rond het middaguur weer thuis.
Gestopt met werken
Ik heb lange tijd in de kraamzorg gewerkt. Met de komst van onze derde zoon en de wens voor een groter gezin, liepen de diensten van mijn man en mij (hij overdag, ik 's nachts) al snel mis. Omdat we elkaar te weinig zagen en het ons gezinsleven beïnvloedde, heb ik besloten te stoppen met werken.
Spoedkeizersnede
De geboorte van onze derde zoon was traumatisch. Ik heb een spoedkeizersnede onder volledige narcose gehad wegens een uitgezakte navelstreng. We kregen te horen dat hij het mogelijk niet zou redden. Gelukkig kwam hij gezond ter wereld. Door de spoedkeizersnede verloor ik veel bloed en werd ik steeds zwakker.
Uiteindelijk heb ik meerdere bloedtransfusies gehad. Daarna kreeg ik nog een flinke urineweginfectie door de katheter en een zware longontsteking. Na een aantal maanden ben ik er gelukkig weer bovenop gekomen.
Deze ervaringen leerden ons hoe kwetsbaar het leven is. Aangezien hun vader doordeweeks al veel weg is, wilde ik niet ook nog per se werken. Financieel is het niet noodzakelijk, en ik hecht er veel waarde aan om voor mijn kinderen beschikbaar te zijn.
Lees ook: Zo kun je een traumatische bevalling verwerken
Eigen praktijk
Met onze jongste twee ben ik vaak naar een babyspa geweest. Ik raakte in gesprek met de dames daar en zij zochten iemand die de spa wilde overnemen. Ik was heel enthousiast, maar onze jongste was toen net 1 jaar, en mijn man vond het te vroeg. Ik heb het toen geparkeerd tot vorig jaar. Toen dacht ik: 'De jongste wordt straks 4 en gaat vijf dagen in de week naar school. Wat ga ik doen onder schooltijd?'
Hoewel ik heel actief ben, ik ben vaak in de sportschool te vinden, ik wandel veel en we hebben een grote kavel die onderhouden moet worden, kriebelde het toch om weer iets met jonge baby's te gaan doen. Zo gezegd, zo gedaan: ik heb de opleiding voor babymassagedocent gevolgd. We hebben onze losstaande garage verbouwd tot een prachtige praktijk en sindsdien ben ik daar werkzaam.
Lees ook: Babymassage: hoe doe je dat?
Gezamenlijk ontbijten
Het ochtendritueel verloopt bij ons soepel. Mijn wekker gaat om 06.15 uur. De oudste twee gaan naar het voortgezet onderwijs, dus de tijd dat zij opstaan varieert. De jongste komt vaak al naar beneden als hij mij hoort rommelen. Rond 07.00 uur zitten we vaak met z'n allen aan de ontbijttafel.
Ik vind het belangrijk om de dag samen te starten en elkaar echt even gezien te hebben. Ze smeren hun eigen broodtrommels aan de ontbijttafel. De oudste twee vertrekken vaak rond 07.30 uur op de fiets naar school, die ligt buiten het dorp.
De twee jongste breng ik rond 08.10 uur lopend naar de basisschool. Daarna begint voor mij de dag. Mijn praktijk is vier dagen per week geopend: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 09.00 tot 14.00 uur, tijdens schooltijd. Ik bied ook avondarrangementen aan, maar alleen in overleg.
Voetbaltraining, zwemles en catechisatie
De lastigste momenten in de week zijn de avonden rond het avondeten van 17.00 tot 19.00 uur. Ik vind het belangrijk om gezamenlijk aan tafel te eten, maar door de sportactiviteiten van de kinderen is dit soms een hele planning.
Op maandag hebben er twee voetbaltraining en onze dochter catechisatie (godsdienstonderwijs). Op dinsdag heeft onze dochter voetbaltraining en onze oudste catechisatie. De woensdag wordt ingenomen door de zwemles van de jongste en een voetbaltraining.
De donderdag hebben alle drie de kinderen voetbaltraining. Ten slotte heeft op vrijdag de jongste weer zwemles, en de oudste heeft dan nog één keer in de drie weken rugtherapie voor een aandoening in zijn ruggenwervels.
Lees ook: Spitsuur: 'We hebben elke dag wel iets, ik voel me soms een taxichauffeur'
Leeftijdsverschil
Onze twee oudste kinderen zijn volop aan het puberen. Ze zien elkaar als concurrenten. De twee middelste en de oudste en de jongste kunnen daarentegen wel ontzettend goed met elkaar opschieten.
Het leeftijdsverschil biedt ook voordelen: wanneer ik 's avonds weg moet voor bijvoorbeeld kerkelijke vergaderingen, ik ben jeugdouderling, past de oudste op de jongste terwijl die slaapt, mits hij zelf geen andere plannen heeft.
Oppassen
Wij vragen zelden familie om op te passen. We doen dit alleen bij onverwachte ziekte of in noodgevallen. Ons vangnet is namelijk klein: zowel mijn man als ik hebben slechts één zus met een eigen gezin, en onze ouders werken nog volop.
Wij hebben bewust gekozen om jong ouders te worden en een groot gezin te stichten. We vinden daarom dat je er zelf voor je kinderen moet zijn, zonder anderen daarvoor te laten bijspringen. We zeiden onlangs nog tegen de kinderen hoe dankbaar ze mogen zijn dat wij altijd voor hen klaarstaan.
Lees ook: Wat is het ideale leeftijdsverschil tussen kinderen?
Zondag naar de kerk
De zaterdag staat altijd volledig in het teken van voetbal, aangezien drie van onze kinderen deze sport beoefenen. Omdat wij een christelijk gezin zijn, is de zondag onze rustdag. 's Ochtends bezoeken we de kerk en wanneer we thuiskomen, drinken we samen koffie of thee.
De twee oudste kinderen besteden de zondagmiddag vaak aan het bekijken van hun huiswerk. Ze zijn ook op een leeftijd dat ze niet meer constant met ons mee willen. Afgelopen zondag hebben we bijvoorbeeld met de twee jongste kinderen en de hond een lekkere boswandeling gemaakt.
Nu de winterperiode aanbreekt, doen we de houtkachel aan en spelen we spelletjes, of we gaan gezellig op bezoek bij opa en oma of vrienden. Het is wel allemaal heel gemoedelijk, relaxed en vooral niet volgepland.'
De rubriek Spitsuur verschijnt iedere maandagochtend. Eerdere afleveringen vind je in het dossier Spitsuur.
Ook vertellen over jouw week? Mail oproep@oudersvannu.nl