Voor oudersColumns & rubrieken

Dagboek van een doula: 'Ondanks de medische situatie nemen we de tijd om te kijken wat het lichaam zelf doet'

Getty Images
Getty Images
Leestijd 4 minuten
Lees verder onder de advertentie

De gynaecoloog heeft voorgesteld de bevalling van Saskia in te leiden en zij vindt het prima, dus ik ook. Het is een groot misverstand dat een doula altijd pleit voor de meest natuurlijke gang van zaken. Uiteraard is het voor iedereen fijn als er niet onnodig medisch wordt ingegrepen, maar waarom geen gebruikmaken van zoiets als een ruggenprik als een vrouw dat graag wil?

Het is niet aan mij om te beslissen wat ouders willen, het is aan de ouders om mij hun wensen te vertellen zodat ik die kan bewaken. En het is aan mij om samen te werken met de verloskundige en gynaecoloog.

Lees ook: Onderzoek wijst uit: inleiden bevalling gebeurt vaak onnodig

Lees verder onder de advertentie

Vordert niet

De dag van de inleiding breekt aan en ik ga met Saskia en haar vriend Paul mee naar het ziekenhuis. Ze krijgt weeënopwekkers, maar eigenlijk reageert ze daar meteen al niet goed op en de baby ook niet. De vliezen worden gebroken, maar de weeën komen niet echt op gang.

Tegelijkertijd is op de monitor te zien dat de baby het zwaar heeft. De uren verstrijken maar de bevalling vordert niet. Er is alleen ook geen weg meer terug. Met die gebroken vliezen moet Saskia binnen afzienbare tijd bevallen en daarvoor heb je nu eenmaal weeën nodig. De enige andere optie is een keizersnee en dat is niemands eerste keuze.

Even op adem komen

De verloskundige van vandaag, Leen, ken ik niet, maar ik heb meteen een goede klik met haar. Ze is kalm, deskundig en realistisch en ze ziet in mij ook een samenwerkingspartner. Na een paar uur, als duidelijk is dat dit niet de weg naar een fijne en voorspoedige bevalling is, roept Leen me apart: 'Kom, we gaan even nadenken. Hoe denk jij dat we dit beter kunnen laten verlopen?'

Lees verder onder de advertentie

Natuurlijk is Leen, samen met de gynaecoloog, medisch gezien degene die de beslissingen neemt. Maar ik vind het mooi dat ze een beroep doet op mijn ervaring. Ik weet wat Saskia graag wil en stel voor om af te wachten, nog geen keizersnee te doen als dat niet echt nodig is. Leen is het met me eens. 'We stoppen met de weeënopwekkers en geven het de tijd', beslist ze. 'We laten de baby ook even op adem komen.'

Lees ook: Een doula bij de bevalling: wat is een doula?

Terug naar de basis

In ziekenhuizen is tijd nog weleens een ding. Ik vind het heel mooi dat deze verloskundige helemaal geen haast heeft en er, ondanks de medische situatie, voor kiest om terug te gaan naar de basis: de tijd nemen, kijken wat het lichaam zelf doet en vertrouwen op een goede afloop.

Lees verder onder de advertentie

Het werkt. Nog geen twee uur later heeft Saskia volledige ontsluiting en bevalt ze mooi en rustig van een kerngezond jongetje.

Vol van deze ervaring heb ik het er de week erna met mijn dochter over. 'Er was ook een geweldige verloskundige bij', zeg ik. 'Ik kende haar niet, maar ik heb zo fijn met haar samengewerkt.'

Hoofd verloskunde

'Hoe heet ze?' vraagt mijn dochter. Ze werkt in hetzelfde ziekenhuis op de neonatologie en kent de verloskundigen dus wel.

Lees verder onder de advertentie

'Leen', is mijn antwoord en mijn dochter kijkt me verbaasd aan.

'Maar dat is het nieuwe hoofd van de verloskunde', zegt ze. 'Zij geeft leiding aan de afdeling.'

Ik weet niet wat ik hoor. Een hoofdverloskundige zie je eigenlijk nooit bij een bevalling, laat staan dat iemand alle tijd neemt. 'Dat kan niet', zeg ik. 'Je moet in de war zijn.'

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: 15x dit zouden moeders nu anders doen bij de bevalling

Echt luisteren

Snel stuur ik Saskia een berichtje of ik een foto aan mijn dochter mag laten zien – op elke foto van Leen is Saskia namelijk ook te zien. Ze vindt het prima en ik toon mijn dochter wie ik bedoel. 'Ze is het echt', klinkt het stellig en op een of andere manier maakt dit de bevalling nog mooier.

Niet één keer heb ik Leen horen zeggen: luister, ik heb hier de leiding, dus we gaan het nu even op mijn manier doen. In plaats daarvan vroeg ze mijn mening en luisterde echt. Ik ben ergens ook blij dat ik het niet wist, misschien had ik me dan minder durven uitspreken.

Lees verder onder de advertentie

Meer leren

Niet lang daarna ben ik weer in het ziekenhuis. Ik doe de bevalling met een andere verloskundige, maar zeg Leen even gedag. Wie weet staan we binnenkort weer eens samen aan een bed. Ik hoop het, want ik wil heel graag meer leren van deze vrouw.