Voor oudersColumns & rubrieken

Mandy (36): 'Had ik maar meer alleenstaande ouders gekend toen ik er zelf alleen voor kwam te staan'

Mandy Woelkens: ‘Had ik maar meer verhalen over solo-ouderschap gekend toen ik er alleen voor kwam te staan’ Foto: Roeltje van de Sande Bakhuyzen
Foto: Roeltje van de Sande Bakhuyzen
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

'Dat het voor mij geen man, labrador en een kind zouden worden, wist ik al lang. Ik val niet alleen op mannen en wist daarnaast dat ik graag moeder wilde worden.

We gingen uit elkaar

Het idee om voor altijd samen te blijven, hadden mijn ex en ik nooit zo omarmd. Want hoe kun je elkaar dat beloven? Wel begonnen we aan het ouderschap vanuit de gedachte het samen te doen. We gingen uit elkaar toen onze zoon 2 jaar was.

Onze breuk vond ik zelf niet eens zo erg, onze relatie liep stuk, dat kan gebeuren. Ik vond het vooral vervelend voor onze zoon, omdat ik voor hem iets anders had gehoopt. Nu denk ik: dat was vooral projectie van mezelf, want hij lijkt er helemaal geen problemen mee te hebben.

Lees ook: Historicus: 'Er zijn steeds meer alleenstaande ouders, waarom is het gezin dan nog steeds het ideaal'

Lees verder onder de advertentie

Waar te beginnen?

De periode waarin we uit elkaar gingen was hectisch, omdat er veel op me af kwam. Ik ben gelukkig oplossingsgericht en schakelde meteen naar de regelmodus. Omdat ik de eerste was in mijn directe omgeving die een kind heeft en uit elkaar ging, had ik geen idee waar te beginnen.

Bang dat ik het niet zou redden ben ik nooit geweest, wel had ik behoefte aan ervaringsverhalen. Aan erkenning van mensen die ongeveer hetzelfde hadden meegemaakt.

Er zijn veel verschillende, goede manieren van ouderschap

Die verhalen ben ik uiteindelijk actief gaan zoeken in mijn podcast De Club. Ze gaven me steun en bevestiging in het idee dat er veel verschillende, goede manieren van ouderschap zijn.

Ik denk dat we de romantische plaatjes van het kerngezin te veel koesteren. Je hoeft er heus niet de hele tijd bij stil te staan dat jouw situatie anders is, of als dat niet zo is, dat het kan veranderen.

Toch denk ik dat het goed is om vooraf na te denken of je het ouderschap ook ziet zitten als je er alleen voor komt te staan. Heb je genoeg steun en kun je het financieel en mentaal aan?

Lees ook: Nieuw! Luister nu de podcast Zwanger: Van Buik Tot Baby van Ouders van Nu

Lees verder onder de advertentie

Relatiebreuk zet je wereld op z'n kop

Na onze breuk kon ik mijn ex uitkopen. Uit de verhalen van andere vrouwen weet ik dat dat lang niet altijd het geval is. Uit elkaar gaan zet je wereld al op z'n kop, het is fijn dat je je niet ook nog zorgen hoeft te maken over een dak boven je hoofd.

Natuurlijk wist ik dat het ooit goed zou komen, en toch voelde dat niet altijd zo. Het is fijn als iemand dan tegen je zegt: o, dat had ik ook, wat is dat ellendig he? Gewoon, weten dat je niet de enige bent die ermee dealt.

Ervaringsverhalen

Door de ervaringsverhalen die ik uiteindelijk vond, leerde ik dat het oké is om op jezelf te focussen en later, toen ik in rustiger vaarwater zat, ook naar mezelf en mijn aandeel in de breuk te kijken.

Het grootste deel van de tijd ervaar ik het solo-ouderschap niet als zwaar, het gaat me goed af. Ja, ik moet meer plannen en in plaats van met mijn partner te overleggen of ik een avondje weg kan, moet ik een oppas regelen.

Het solo-ouderschap werkt voor ons: mijn zoon is een blij kind, hij ziet zijn andere ouder vaak en mijn ex en ik zijn heel oké met elkaar. Dat is, volgens mij, uiteindelijk het belangrijkste.'

We publiceren iedere zondagavond een nieuwe aflevering in deze rubriek, eerdere interviews lees je in ons dossier Had ik maar. Heb je ook een levensles over het ouderschap die je wilt delen met andere ouders? Mail oproep@oudersvannu.nl

Lees verder onder de advertentie