Voor oudersColumns & rubrieken

Kraamwerk: 'Hij zegt sorry, maar steekt er nog één op'

Kraamwerk Ooievaar Lichtblauw HR Beeld: Anna Bay
Beeld: Anna Bay
Leestijd 4 minuten
Lees verder onder de advertentie

'Ik zie hem nog zo zitten: op een bankje in de voortuin leest hij de krant met een sigaret aan de lippen. Vader, een knappe en hippe dertiger, begroet me hartelijk en wenkt naar de voordeur. Hij vertelt me dat zijn vrouw en dochter boven in bed liggen en dat ik mag doorlopen.

Hij loopt achter me aan het huis in. Het is een ruime twee-onder-een-kap die stijlvol is ingericht. Het valt me ook op hoe opgeruimd het is. Mijn eerste gedachte: ik kom kramen bij een modelgezin dat alles dik voor elkaar heeft. Maar geen enkel gezin is perfect, zo weet ik inmiddels.

Droombevalling

De kraamvrouw is net zo knap als haar man en zo op het eerste oog zou je niet zeggen dat ze de nacht ervoor is bevallen.

Lees verder onder de advertentie

Ze heeft naar eigen zeggen een droombevalling gehad. Zonder enige pijnmedicatie of complicaties en zonder knip of scheur is hun dochter na een bevalling van vijftien uur ter wereld gekomen.

Lees ook: 9x dit zeiden moeders als eerste na de bevalling

Fluisteren

Als kraamverzorgende vind ik het altijd belangrijk dat de kraamvrouw zoveel mogelijk rust en tijd neemt voor haar herstel. En hoewel deze moeder zich fit voelt, laat ik ook haar extra slapen.

Als ik met de baby de trap afloop, hoor ik vader en moeder boven met elkaar ruzie maken. Ze doen het fluisterend, waarschijnlijk omdat ik er ben, maar het is hard genoeg om te kunnen concluderen dat het geen gezellig gesprek is.

Lees verder onder de advertentie

Stress

Vader komt een paar minuten later duidelijk geïrriteerd beneden, geeft zijn dochter een kus en gaat vervolgens weer buiten in de voortuin zitten, precies zoals ik hem een paar uur daarvoor trof: met krant en sigaret.

Hij verontschuldigt zich zodra hij weer binnen is. Hij weet dat roken niet gezond is, maar stoppen lukt hem niet. Bovendien vindt hij dat hij van roken tot rust komt. Als ex-roker ben ik de laatste die over hem zal oordelen: ik weet hoe moeilijk het is om van de verslaving af te komen en daarnaast wil ik niemand de les lezen. Leven en laten leven, is mijn motto. Maar natuurlijk zeg ik er wel bij dat het voor de baby beter is als hij stopt.

Lees ook: Yvette: 'Zwanger worden lukt niet door het anabolengebruik van mijn man'

Lees verder onder de advertentie

Wiegendood

Vader laat weten dat hij het fijn dat ik er zo in sta en zegt er meteen bij dat hij graag had gezien dat zijn vrouw er ook zo over dacht. Hij vertelt dat ze dagelijks ruzie hebben over zijn verslaving sinds ze ontdekten dat er een kind op komst was. De kraamvrouw wil dat hij stopt met roken, maar hij zegt dat het hem echt niet lukt.

Terwijl ik met de baby in mijn armen op schoot zit, vertelt vader dat hij van zijn vrouw hun dochter niet vast mag houden als hij vlak daarvoor heeft gerookt. Niet alleen omdat de baby volgens haar dan naar rook ruikt, maar ook omdat ze heeft gelezen dat het de kans op wiegendood vergroot.

Lees ook: Wiegendood neemt Tessa (1) weg bij ouders Joyce en Bart: 'Ik wilde zo graag iemand de schuld geven, maar dat kon niet'

Lees verder onder de advertentie

Lastig parket

Later in de kraamweek heb ik er ook met haar een gesprek over. Het zullen misschien ook de kraamtranen zijn, maar ik merk dat het haar hoog zit. Ze wil dat hij stopt voor zijn eigen gezondheid, maar ook voor die van hun baby. 'En wat nou als hij later doodgaat aan die rotverslaving en ons alleen achterlaat? Heeft hij daar weleens over nagedacht?', huilt ze.

Aan het eind van het gesprek vraagt ze me om hem toe te spreken zodra ik zie dat hij weer een sigaret opsteekt. Ik vind niet dat ze dit van mij kan vragen, hoe goed ik haar ook begrijp. Als kraamverzorgende vind ik het altijd fijn om een luisterend oor te bieden, maar in zo'n lastig parket wil ik niet zitten.

Prullenbak

Als vader naar zijn werk is, zie ik een sigarettenpakje in de prullenbak liggen. De bovenkant is slordig opengescheurd, maar daardoor kan ik zien dat het pakje nog halfvol is. Zal hij dan toch weer een nieuwe stoppoging doen? Ik vertel de kraamvrouw over mijn vondst, die uiteraard blij en trots is.

Lees verder onder de advertentie

Maar misschien had ik toch maar mijn mond moeten houden, want de volgende ochtend zit hij toch weer buiten op zijn bankje. Hij verontschuldigt zich opnieuw: 'Sorry.''

Lees ook: Roken tijdens de zwangerschap: dit zijn de gevolgen

Inge is een gefingeerde naam, de echte naam van de geïnterviewde is bekend bij de redactie.

Lees verder onder de advertentie

Liefhebber van onze rubriek Kraamwerk? We publiceren iedere zaterdag een nieuwe aflevering, eerder gepubliceerde Kraamwerken vind je ons dossier. Liever op papier? Dat kan! De bijzonderste afleveringen zijn gebundeld in een boek.